PORADNIK

DLA RODZICÓW

dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej

PORADNIK
DLA RODZICÓW

dzieci przygotowujących się
do Pierwszej Komunii Świętej

Dobre podstawy

Wykłady dla rodziców

Niniejszy cykl obejmuje cztery wykłady dla rodziców. Mogą one służyć pomocą w duchowym przygotowaniu do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dziecka i odnowieniu własnej wiary.

Wykłady kierowane są do rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej o swojej wierze, tak, aby móc o niej mówić innym, w tym dzieciom. Wiara jest łaską, którą Bóg daje hojnie, ale słowa i przykład życia sprawiają, że wiara może dotrzeć do kolejnych pokoleń. Jakim świadkiem wiary i jakim głosicielem wiary powinien być rodzic?

Dobre myśli

Artykuły o drodze wiary

Towarzysząc dziecku w przygotowaniach do Pierwszej Komunii Świętej dobrze jest także powrócić do korzeni własnej wiary.

Zamieszczamy tu kilka inspirujących artykułów, które w prosty sposób przedstawiają niektóre aspekty wiary. Zachęcamy, aby w trakcie roku przygotowań do Komunii rodzice rozwijali się duchowo studiując wiedzę o naszej wierze, ale także i przede wszystkim modląc się i korzystając z sakramentów. W artykułach znaleźć można odpowiedź na niektóre wątpliwości, jakie mogą się rodzić u osób poszukujących Boga.

Dobra lektura

Wartościowe książki

Warto również sięgnąć po inspirujące książki, aby dzięki wartościowym treściom móc służyć pomocą dzieciom, które przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej.

W roku przygotowań rodzice mogą skorzystać z bardzo dobrej pomocy, jaką są książki religijne, które wyjaśnią zagadnienia wiary; nauczą, jak się modlić; rozwiną naszą pobożność; wskażą, w jaki sposób można pomagać rozwijać wiarę u dzieci. Książka to dobry towarzysz rozmyślań i modlitwy, a niejednokrotnie również źródło wiedzy do rozmów z osobami, które mają wątpliwości dotyczące wiary. Dobra książka napełnia naszego ducha wzniosłymi ideałami, które potem inspirują nas w zwykłym życiu. Rozwijając ten artykuł, można przeczytać opisy kilku ciekawych i aktualnych pozycji.

Dobre pomysły

Prezenty komunijne

Czy Pierwsza Komunia to dobra okazja do wręczania dziecku prezentów? Jeśli tak, to jaki podarunek będzie najlepszy? A może lepiej w ogóle z nich zrezygnować?

To przecież Pan Jezus jest Prezentem, cóż można dodać?

Eucharystia to trzeci sakrament inicjacji chrześcijańskiej. Wydarzenie bardzo ważne w życiu dziecka, wejście w nowe aspekty życia wiarą. Otrzymanie przywileju przyjmowania Ciała Pana Jezusa. Zazwyczaj wydarzenie to jest poprzedzone długimi przygotowaniami, pracą na lekcjach religii, uczeniem się na pamięć modlitw i innych formułek, stresem związanym z przystąpieniem do Spowiedzi Świętej, itd. Wydaje się więc, że z dwóch powodów prezenty mają sens: po pierwsze zaznaczenie, że jest to ważny dzień w życiu dziecka (stąd prezenty powinny być cenne, aby podkreślić wagę tego dnia w porównaniu np. z corocznymi urodzinami); po drugie mają one wyrazić uznanie dla dziecka, które podjęło trud długotrwałych przygotowań.

Dobre inspiracje

Jak dobrze przeżyć rok przygotowań

Cały rok poprzedzający uroczystość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej to czas, który można przeżyć w wyjątkowy sposób.

Rok przygotowań jest czasem intensywnym. Stworzenie kalendarza wydarzeń, w którym umieścimy punkty ważne ni tylko dla dziecka, ale także dla rodziców, może być dobrą pomocą na cały rok. Warto umieścić w kalendarzu wydarzenia, codzienne, cotygodniowe, comiesięczne czy okazjonalne.

Dobre treści

Polecane linki

W ramach samokształcenia warto obejrzeć  cykl krótkich, 3-minutowych filmików z serii “3MC”. 

Materiał ten powstał w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego oraz nauczanie wybitnych teologów. Jego treści prezentowane są w sposób prosty i zwięzły, aby dzięki temu mógł trafić do jak najszerszego grona odbiorców.

Oczywiście 3MC nie odpowie na wszystkie pytania. Należy także liczyć się z uproszczeniami, które zostały wymuszone poprzez wybrany format prezentacji. Dlatego warto przedstawione w niej treści pogłebiać w dalszych dyskusjach, z wykorzystaniem innych źródeł (Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego, etc.).

Dobre treści

Modlitwy i prawdy wiary

Każdy chrześcijanin powinien znać modlitwy, które Kościół wypracował na przestrzeni wieków. Czas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej to doskonała okazja do nauczenia się ich na pamięć, by służyły nam potem przez całe życie.

W tym dziale zamieściliśmy teksty modlitw, których uczą się dzieci przygotowujące do Pierwszej Komunii Świętej. Zostały one opracowane w formacie A4, gotowym do wydrukowania. Można wieszać je na ścianie nad łóżkiem lub biurkiem, na przykład w każdym tygodniu po trzy, aby ułatwić dziecku ich zapamiętanie.