Dobre pomysły

PREZENTY KOMUNIJNE

Jakie powinny być prezenty?
Na pewno takie, które nie odwrócą myśli dziecka od spraw Bożych.
Niektóre prezenty mają charakter materialny, inne duchowy,
a niektóre łączą w sobie oba te aspekty.

Można też na tę kwestię spojrzeć od drugiej strony: wszystkie prezenty mogą być w pewien sposób prezentami dla Pana Jezusa.
Pan Jezus świętuje razem z nami. Cieszy się, że kolejne osoby mogą Go przyjąć. To Jego święto.
Dlatego piękne stroje, oprawa liturgiczna itd. są wyrazem szacunku i wdzięczności Panu Bogu, dlatego chcemy, aby ten dzień był wyjątkowy.

Nie zmienia to faktu, że powinniśmy dziecko nauczyć dziękowania za każdy prezent jaki otrzymuje, gdyż jest on wyrazem dobrej woli innych.
W ten sposób dziecko będzie rosło w pięknej cnocie wdzięczności, która napełnia serce radością.

1. Przyjęcie Pana Jezusa

Najważniejszym prezentem jest to, że dziecko może przyjąć Ciało Pana Jezusa do swojego serca. Roczny czas oczekiwania i przygotowań dobiegł końca i wreszcie można zjednoczyć się w ten nowy sposób z Chrystusem. Nie można sobie wyobrazić większego zjednoczenia. Jak mówią święci nawet Aniołowie w niebie zazdroszczą nam tego przywileju. Jest to rzeczywiście wyjątkowy przywilej. Ciało Pana Jezusa daje nam zbawienie: Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Ewangelia wg. Św. Jana rozdz. 6, 51. Od tego momentu dziecko może uczestniczyć w pełni we Eucharystii i zdobywać pokarm dający siłę do walki wewnętrznej z pokusami. Eucharystia jest źródłem życia duchowego, z którego w pełni może czerpać dziecko po przyjęciu Komunii.

2. Oprawa świąteczna

Prezentem dla dziecka jest cała oprawa świąteczna i warto, aby dziecku to uświadomić. Na oprawę świąteczną składa się wiele elementów, wysiłek wielu osób. Oprawę liturgiczną tworzy ksiądz, kościelny, organista, czasami chór, drukujący śpiewniki, kwiaciarka, krawcowa, itd. Oprawę domową tworzą rodzice, którzy przygotowują posiłek, wystrój domu, zaproszenie gości, prezenty, itp. To wszystko stanowi prezent dla dziecka. Dobrze by było, aby dziecko rozumiało, dlaczego te wszystkie zabiegi i aby umiało za nie podziękować.

3. Modlitwa i przyjęcie Komunii w intencji dziecka

Najważniejszym prezentem jest to, że dziecko może przyjąć Ciało Pana Jezusa do swojego serca. Roczny czas oczekiwania i przygotowań dobiegł końca i wreszcie można zjednoczyć się w ten nowy sposób z Chrystusem. Nie można sobie wyobrazić większego zjednoczenia. Jak mówią święci nawet Aniołowie w niebie zazdroszczą nam tego przywileju.

Jest to rzeczywiście wyjątkowy przywilej. Ciało Pana Jezusa daje nam zbawienie: Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Ewangelia wg. Św. Jana rozdz. 6, 51. Od tego momentu dziecko może uczestniczyć w pełni we Eucharystii i zdobywać pokarm dający siłę do walki wewnętrznej z pokusami. Eucharystia jest źródłem życia duchowego, z którego w pełni może czerpać dziecko po przyjęciu Komunii.

4. Obecność na uroczystości i rozmowa

Przyjazd gości na uroczystość jest oznaką bliskości i zainteresowania. Miłość objawia się również w tym, że jesteśmy blisko osoby, która przeżywa ważne chwile. Samo słowo prezent (z łaciny: „praesentia”) miał świadczyć o obecności duchowej osoby, która nie mogła pojawić się fizycznie na uroczystości i dlatego wysyłała zamiennik w postaci „prezentu”. Ale świadomość tego, że obecność jest czymś znacznie ważniejszym, pozostała.

Z obecnością fizyczną jest też związana możliwość rozmowy. Rodzice oraz rodzice chrzestni i inni goście mogliby poświęcić parę minut tego dnia, aby porozmawiać z dzieckiem. Takie małe dzieci zazwyczaj nie są w stanie rozmawiać długo, ale kilka chwil zainteresowania dobrze im zrobi. Opowiedzą coś o sobie, pokonają wstyd mówienia przed osobą mniej znaną, podzielą się jakąś myślą lub pragnieniem. W dniu Pierwszej Komunii nie powinno zabraknąć rozmów z dzieckiem.

Ad. 5. Pielgrzymka do Sanktuarium.

Święta Rodzina co roku organizowała pielgrzymkę. Czyż rodziny chrześcijańskie nie powinny iść w Ich ślady? Dobrym prezentem dla dzieci jest zorganizowanie pielgrzymki do jakiegoś Sanktuarium. Jest wiele miejsc w Polsce, które można z pożytkiem odwiedzić. W roku Komunii Świętej szczególnie polecane byłyby miejsca związane w cudami eucharystycznymi (w Polsce Sokółka Podlaska, Legnica czy  Poznań). Można oczywiście pojechać także do jednego z wielu Sanktuariów Maryjnych.

Niektórzy rodzice organizują takie pielgrzymki specjalnie dla tego jednego dziecka, które właśnie przyjęło Komunię, ale można oczywiście zrobić taką pielgrzymkę dla całej rodziny, czy zorganizować ją w formie grupowej wraz z całą klasą szkolną.

6. Biblia, obrazek, medalik.

Chyba oczywistym dla wszystkich jest prezent w postaci religijnych obrazków, różańców, medalików, czy w końcu Biblii czy też innej książki duchowej. Nie należy się bać dawać prezentów, które być może w danej chwili nie będą wzięte do ręki przez dziecko, ale mogą się przydać w kolejnych latach, będą stały na półce czekając na odpowiednią chwilę. A zatem np. Biblia nie musi być najprostszą Biblią obrazkową. Dając medalik warto poinformować dziecko czy został poświęcony czy też nie, tak, aby dziecko mogło zdecydować czy zanosić je do kościoła w dniu święcenia przedmiotów religijnego użytku czy nie.

Czasami warto skonsultować tego typu prezent z rodzicami, aby nie okazało się, że dziecko dostaje niezliczoną ilość medalików czy obrazków, których nie da rady użyć w sposób sensowny. Prezenty mogą pomóc dziecku w dalszym rozwoju duchowym.  Obrazki, medaliki, Biblia to prezenty, które będą przypominać dziecku o Panu Bogu, o uroczystości, zachęcą do modlitwy i studiowania Praw Bożych.

7. Kalendarz na cały rok i drzewo.

Dobrym pomysłem jest stworzenie kalendarza na cały kolejny rok. Dziecko w czasie przygotowań żyło dość intensywnie modlitwą i oczekiwaniem na sakramenty. Byłoby dobrze, aby w kolejnym roku nauczyło się regularnie korzystać z sakramentów. Można z dzieckiem stworzyć kalendarz najważniejszych wydarzeń najbliższego roku: pierwsze piątki miesiąca, cotygodniowa Msza i Komunia; rocznica Pierwszej Komunii; urodziny i imieniny, itd.

Niektórzy mają zwyczaj sadzenia w ogrodzie drzewka z okazji ważnych wydarzeń. Można tak zrobić i przy okazji Komunii, a dziecko będzie przez wiele lat przypominało sobie o tym momencie. Warto mieć na uwadze możliwość uschnięcia drzewka i dlatego nie należy się wiązać zbyt emocjonalnie do niego.

8. Biblioteka mądrych książek.

Wiele dzieci lubi czytać książki. Warto zadbać, aby czytane pozycje były wartościowe, gdyż na rynku jest wiele wydruków nie wartych miana książki. Są książki, które budują, uszlachetniają, ubogacają, wprowadzają w ciekawy świat, stymulują do myślenia, itd. Warto skupić się na tych najwartościowszych, bo nikt nie jest w stanie przeczytać wszystkiego co jest drukowane.

Dobrym prezentem na wiele lat może być ufundowanie dla dziecka biblioteczki książek. Jest to prezent kosztowny, ale jeśli dziecko będzie miało w swoim pokoju zestaw ciekawych i mądrych książek nie będzie musiało chodzić do biblioteki, gdzie książki nie zawsze są godne polecenia.

9. Pół dnia i przygoda.

Niektóre rodziny starają się o prezenty od swoich bliskich w postaci bardzo hojnego daru. Daru czasu. Można zachęcić wujka, ciocię, dziadka, aby podarował dziecku „pół dnia i przygoda”. Bliscy ofiarują dziecku prezent w postaci zorganizowania dla niego „czegoś” ciekawego i zabiorą go na pół dnia, aby przeżyć z dzieckiem to coś.

Pomysły mogą być różne: odwiedziny w miejscu pracy, zmiana kół w samochodzie, wycieczka w góry, czy pływanie żaglówką. Ważna jest kreatywność i gotowość spędzenia czasu razem, który zapewne będzie bardzo wiążący obie osoby.

10. Czyn miłosierny.

To może być najpiękniejszy prezent, a jednocześnie bardzo wymagający. Można włączyć dziecko w jakąś akcję charytatywną. Zorganizowanie czegoś takiego może przynieść wiele dóbr duchowych dziecku, a jednocześnie może sprawić, że dziecko poczuje, że jest ważne dla innych, że może pomagać i zmieniać ten świat na lepszy. Taką akcją może być zbieranie produktów spożywczych dla potrzebujących, ale może też być przekazanie pieniędzy, które dziecko otrzymało, na dobry cel.

Podsumowanie

Wszystkie powyższe pomysły mają na celu uświadomienie, jak wiele dobra można zrobić, nie niszcząc tego, co najważniejsze w Komunii Świętej, czyli spotkania z Panem Bogiem. Świat proponuje nam inne pomysły, które często odwodzą dziecko, a również i dorosłych, od myślenia o Bogu. Postarajmy się, aby nie miało to miejsca. Gra toczy się o wielką stawkę, o duszę dziecka, które może być szczęśliwe przez całe życie na ziemi i w niebie lub tylko wesołe przez kilka chwil, gdy otrzyma błyskotkę.

Wiele osób rezygnuje z wymyślania prezentów i zadowalają się przekazaniem pieniędzy. Stawki są czasami wysokie. To nie jest złe, ale powinno być dobrze ukierunkowane. Dobrze jest możliwie szybko te pieniądze spożytkować na słuszny cel: charytatywny, pokrycie kosztów uroczystości, zakup biblioteki, itd. Nie jest konieczne, aby małe dziecko rosło w przeświadczeniu, że na jego koncie jest jakaś ogromna suma pieniędzy, której znaczenia on sam nawet nie do końca rozumie. Zadbajmy, aby dziecko rozwijało się w wierze, nadziei i miłości do Boga.